9مورد از کاربردهای روشنایی خورشیدی

کاربردهای روشنایی خورشیدی

9مورد از کاربردهای روشنایی خورشیدی

کاربردهای روشنایی خورشیدی و مزیت های استفاده از آن سبب شده است امروزه دربیشتر مکان‌ها پروژکتورهای خورشیدی را مشاهده کنیم که برای تبدیل انرژی خورشیدی به روشنایی تعبیه شده اند.
روشنایی خورشیدی با مزایای زیادی که دارد ردپای سنگین خیلی از مشکلات کنونی مانند آلودگی های محیط زیستی را از زندگی انسان کم میکند.

معرفی ۹ کاربرد روشنایی خورشیدی:

انسان نیازهای متفاوتی به نور و روشنایی دارد و برای همین همواره به دنبال منبعی برای تولید و یا ایجاد این روشنایی بوده است که میتوان ادعا کرد درحال حاضر بهترین منبع، انرژی خورشیدی است که به کاربردهای متنوع آن اشاره می کنیم:

1. تامین نورمعابر

روشنایی خورشیدی کاربردهای زیادی دارد یکی از آنها تامین نور در خیابان ها و معابر شهری است.
دراین معابر پنل ها و پروژکتورهایی را نصب میکنند که کار آنها ذخیره انرژی خورشید در طول روز است. با تاریک شدن هوا این دستگاه ها انرژی که در طول روز ذخیره کردند را به نور و روشنایی تبدیل میکنند و با این روشنایی خورشیدی که مقرون به صرفه تر از سایر منبع های تامین نور است میشود نور این مکان ها را تامین کرد.

2. کاربرد در مکان هایی برای جلب توجه افراد:

کاربرد دیگر روشنایی خورشیدی استفاده های تجملی از آن است. درمکان های پربازدید، مردم برای جلب نظر و زیباسازی جایی یا چیزی آن را نورانی و چراغانی میکنند. مثلا میتوانیم به روشنایی های خورشیدی اشاره کنیم که بازاریان و یا کسبه در محیط کار خود از آن استفاده میکنند تا محصولات شان زیباتر جلوه کرده و مردم ترغیب به خرید آن شوند و یا مکان های تاریخی و برخی آثار باستانی را با نورپردازی های حرفه ای زینت می دهند.
این نوع استفاده ها از روشنایی خورشیدی ضروری نبوده و بیشتر جنبه ی تجملی دارد اما چون هزینه ی چندانی به مردم تحمیل نمیکند، استفاده از آن زیاد است.

3. تامین نور بیمارستان ها:

یک کاربرد دیگر از روشنایی خورشیدی تامین نور لازم در بیمارستان ها است.
محیط بیمارستان محیطی سرشار از حساسیت است و گاهی اوقات نبود چند ثانیه روشنایی میتواند جان عزیزی را بگیرد. امروزه در این محیط دست به ابداع جالبی زده و روشنایی خورشیدی را با استفاده از دستگاه ها و پنل ها تولید کرده و آنرا برای مواقع اضطراری ذخیره میکنند که خیلی کم هزینه و بسیار کمک کننده است.

 

کاربردهای روشنایی خورشیدی

4. چراغ قوه های خورشیدی:

از دیگر کاربردهایی که روشنایی خورشیدی دارد میتوان به نور چراغ قوه های خورشیدی اشاره کرد.
بعضی اوقات انسان در جاهایی رفت و آمد می کند که در معرض نور نمی باشد برای همین با خود چراغ قوه ای را حمل میکند. چراغ قوه هایی که از انرژی خورشیدی برای روشنایی خود استفاده می کنند از همه جهات بر سایر محصولات مشابه برتری دارد این نوع چراغ قوه ها زمانی که به منبع انرژی الکتریسیته مثلا یک پریز برق دسترسی نداشتیم میتوانیم با قرار دادن آن در مقابل نور خورشید برای مدتی آن را شارژ کرده و از آن استفاده کرد.این یک ویژگی مثبت برای این دستگاهها است که روند کار و فعالیت ما را سرعت می بخشد.

5. کاربرد در چراغ های راهنمایی:

یکی از آشناترین کاربرد روشنایی خورشیدی استفاده از آن در چراغ های راهنمایی است.
این چراغ ها در طول شبانه روز و برای مدت زیادی روشن هستند برای همین انرژی زیادی صرف تولید روشنایی توسط آنها می شود. اگر در این چراغ ها یک پروژکتور یا پنل خورشیدی قرار دهیم در طول روز انرژی زیادی را ذخیره کرده و از آن برای تامین روشنایی استفاده خواهد شد بنابراین در مقدار انرژی برقی که صرف روشن ماندن این چراغ ها می شد صرفه جویی می شود.

6. روشنایی خورشیدی در تله های نوری:

یکی دیگر از کاربردهای روشنایی خورشیدی که یک ابداع جالب و فوق العاده می باشد، استفاده از روشنایی خورشیدی در تله های نوری است.
تله ی نوری ابداعی است برای کنترل کردن و به دام انداختن موجوداتی مانند حشرات، شب پره ها و به طور کلی آفات است. این تله ها در در شکل و فرم خاصی شامل دو محفظه فرمون و یک لامپ ساخته میشوند در محیط شب و درجایی که هیچ نوری غیر از نور این تله نباشد آفات مختلف جذب آن نور شده و در درمایع درون آن افتاده و گیر می افتند.
حالا بحث ما استفاده از نور خورشید برای تامین روشنایی لامپ درون این تله هاست. که انرژی خورشید در باتری این دستگاه ذخیره می شود و در شب با تاریک شدن هوا لامپ درون آن را روشن می کند.

7. کاربرد روشنایی خورشیدی در جاده ها و یا به عبارتی هوشمند سازی جاده ها است.

یکی از ابتکارات جالب که تازگی ها به آن پی برده اند تامین روشنایی در جاده ها با استفاده از روشنایی خورشیدی است در این ابداع موزائیک هایی که قابلیت ذخیره انرژی خورشیدی و تولید نور را دارند در سطح جاده ها قرار می دهند و در شب این موزائیک ها روشن شده و سطح جاده را نورانی میکند و همین امر باعث کاسته شدن از میزان تصادفات و آسیب های جاده ای برای مردم میشود. این ابتکار که برروی قسمتی از جاده ای در آمریکا صورت گرفته نتایج مثبت داشته و این امیدی برای توسعه آن است.

 

کاربردهای روشنایی خورشیدی

8. روشنایی خورشیدی و خوراک پز های خورشیدی:

مسئله ی تغذیه و طبخ غذا یکی از آن مسائل مهمی است که بشر در طول زمان همواره به دنبال توسعه بخشیدن به آن و ابداع روش های بهتر برای پخت غذا بوده است. امروزه درصدد توسعه محصولات آشپزی از جمله خوراک پزهایی هستند که با استفاده از انرژی و روشنایی خورشیدی کار کنند تا از مزیت های آن بهره برده شود.
این مزیت ها شامل این است که وقتی با این خوراک پزهای نوین کار میکنیم دیگر نیازی به روشن کردن آتش و اجاق و … نیست، برای همین درجایی که دسترسی به آتش نداریم به کمک ما شتافته اند و طبخ غذا را انجام می دهند.
روند کار آنها به این صورت است که با قرار گرفتن در معرض نور خورشید انرژی آن را در خود ذخیره می کنند با روشن کردن آن این انرژی خورشید تبدیل به انرژی گرمایی شده و مواد خوراکی را میپزد.

9. آبگرمکن های خورشیدی:

یکی دیگر از استفاده های روشنایی خورشیدی گرم کردن آب مورد استفاده با استفاده از آبگرمکن های خورشیدی است.
در این آبگرمکن ها که در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار میگیرند آب از لوله های آن عبور میکند و همزمان با عبور کردن در معرض این تابش قرار گرفته و گرم خواهد شد بدون اینکه باعث آلودگی محیط زیست و انجام واکنش های مضر برای طبیعت شود.

سخن پایانی:

کره ی خاکی به عنوان یک کره در بین تمام کهکشان ها و عالم به عنوان یک جایگاه امن و مناسب برای حیات انسان قرار داده شده است و این کره مانند یک شیء باارزش در دست ما امانت است.
میتوانیم با راهکار های ساده مانند استفاده از روشنایی خورشیدی قدم بزرگی در حفظ سلامت آن برداریم .روشنایی خورشیدی مقرون به صرفه ترین و پاک ترین روش برای استفاده از انرژی بدون برجای گذاشتن آلودگی در طبیعت است.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخش های ضروری با علامت (*) مشخص شده اند.


× پشتیبانی آنلاین واتساپ