میزان مصرف برق کولرهای گازی

میزان مصرف برق کولرهای گازی

میزان مصرف برق کولرهای گازی

 

یکی از مهمترین شاخصه‌ها برای انتخاب یک کولر گازی خوب این است که دارای طراحی زیبا و شیک باشد، دو عملکرد سرد و گرم را در سریعترین زمان ممکن انجام دهد و مقدار انرژی مصرف شده توسط آن پایین باشد. همچنین این کولر باید بتواند در شرایط‌های مختلف آب و هوایی دوام بیاورد و هیچگونه تاثیری روی کارکرد آن نداشته باشد. شرکت اجنرال گام‌های خوبی را در این زمینه برداشته است و توانسته محصولات خوب و با کیفیتی را تولید نماید.

با توجه به فعالیت‌های انجام شده فقط تعداد انگشت شماری از فناوری‌های نوین باعث کاهش مصرف انرژی و ارائه قابلیت‌های جدید شدند و توانستند سطح دانش لوازم خانگی را ارتقا دهند. یکی از فناوری‌های استفاده شده در زمینه کاهش مصرف انرژی، سیستم فول دی سی اینورتر می‌باشد.

کولرهای اینورتر فصل جدیدی از تولید لوازم تهویه‌ای را به وجود آورده‌اند که خرید این اسپیلت‌ها از لحاظ اقتصادی می‌تواند بسیار به صرفه باشد. اگر چه قیمت این نوع اسپلیت‌ها در مقایسه با سایر کولرهای گازی معمولی قدری گران تر است اما بهینه سازی مصرف برق و پایین آوردن استهلاک دستگاه در یک دوره 1 ساله مصرف، هزینه اضافی خرید را جبران می‌کند.

مصرف برق کولر گازی چقدر است؟

یکی از عمده سوالاتی که خریداران کولر گازی با آن مواجه میشوند میزان آمپر مصرفی کولر گازی در توان های مختلف می باشد.
انواع کولر گازی

کولر گازی ها دارای دو نوع کلی T1 , T3  هستند.

نوع T1 مخصوص مناطقی با هوای معتدل می باشند در صورتی که نوع T3  برای مناطق حاره ای و گرم و خشک استفاده می شوند.در مطلب معرفی انواع کمپرسور کولر گازی به صورت کامل کمپرسور های کولر گازی را معرفی کرده ایم.

نسل جدید کولر گازی های اینورتر که مخصوص مناطق معتدل هستند از نوع روتاری به شمار میروند و از سیستم اینورتر وی (Inverter V( و اینورتر دی سی(Inverter DC) استفاده شده اند.

آمپر مصرفی کولر گازی های اینورتر وی

کولر گازی 12000 ، 5 آمپر

کولر گازی 18000 ، 7 آمپر

کولر گازی 24000 ، 8 آمپر

کولر گازی 30000 ، 10 آمپر

آمپر مصرفی کولر گازی های اینورتر دی سی که به فوق کم مصرف معروف است 2 آمپر کم تر از کولر گازی های اینورتر وی میباشد.

اگر در مناطق حاره ای و گرم و خشک سکونت دارید باید از کولر گازی های نوع T3  استفاده کنید که به کمپرسور های پیستونی یا موتور سنگین معروف هستند استفاده کنید.

میزان آمپر مصرفی کمپرسور های پیستونی تقریبا دوبرابر کمپرسور های روتاری می باشد.

 

مصرف برق کولر گازی چند وات است؟

یکی از سوالات مشترک افرادی که تصمیم به خرید کولر گازی گرفته اند این است که هزینه برق مصرفی کولر گازی منتخب ایشان چقدر است؟
چنانچه شما هم قصد خرید کولر گازی دارید و از بابت هزینه برق مصرفی آن نگرانی دارید توصیه می کنیم با مطالعه این مطلب نسبت به مقدار برق مصرفی کولر گازی مورد نظر خود مطلع شده و گزینه مناسبی را جهت خرید کولر گازی انتخاب نمایید.

منظور از کیلو وات ساعت چیست؟

روی قبوض برق عبارت کیلو وات ساعت درج شده است. مفهوم این عبارت چیست؟

اگر یک وسیله برقی 1000 واتی در زمانی معادل یک ساعت روشن باشد، مقدار برق مصرفی آن یک کیلو وات ساعت خواهد بود. به طور مثال چنانچه در زمانی معدل یک ساعت 10 عدد لامپ 100 وات را روشن کنیم، مصرف برق معدل یک کیلو وات ساعت بوده است. و در این حالت کنتور برق، یک شماره خواهد انداخت. بنابراین چنانچه به مدت مشابه یک ساعت یک کولر گازی 2000 وات را فعال کنیم، یک کیلووات ساعت برق مصرف شده است. در نتیجه هر یک شماره ای که روی کنتور درج شود به معنی استفاده شدن یک کیلو وات ساعت است.

توان و قدرتی که کولر گازی مصرف می کند، وابسته به نوع آن کولر گازی می باشد و با تغییر نوع آن افزایش یافته و یا کاهش پیدا می کند. یکی از عوامل تاثیرگذار بر توان مصرفی کولر گازی، نوع کمپرسور کولر گازی می باشد و اینکه ظرفیت کولر گازی چقدر است. اینکه کولر گازی ای که ما انتخاب کرده و قصد خرید آن را داریم و یا کولر گازی که استفاده می کنیم 9000 باشد و یا 12000 یا 18000 و یا اینکه با ظرفیت بالاتر مثلا 24000 و یا 30000 باشد می تواند در میزان توان مصرفی کولر گازی موثر باشد. با مطالب گفته شده می توان نتیجه گرفت که هر چه ظرفیت کولر گازی بالاتر باشد و  یا کولر گازی موتور قوی تری داشته باشد؛ وات کولر گازی بالاتر خواهد بود.
کولر گازی های 12000 تا 30000 توان مصرفی ای استاندارد و با موتور روتاری 4100 تا 26400 را دارا می باشند.

 

برای محاسبه برق مصرفی مراحل زیر را دنبال کنید:

ظرفیت کولر گازی خود را مشخص کنید. مقدار ظرفیت کولر گازی را می توانید از روی مدل تهویه مطبوع  خود تشخیص دهید.برای نمونه به شکل زیر توجه کنید.

 

همانگونه که میبینید عدد بعد از حروف اختصاری مدل کولر گازی را باید در عدد 1000 ضرب کنید و ظرفیت BTU کولر خود را محاسبه کنید.

BTU میزان سرمادهی کولر گازی شما در واحد زمان می باشد. هر 12000BTU معادل 1TON می باشد.

فرض کنید شما یک تهویه مطبوع سامسونگ 1 TON داشته باشید. این نکته را هم در نظر بگیرید که هر  1 TON معادل 1200 وات مصرف برق می باشد.

فرض کنید شما از کولر گازی خود به مدت 8 ساعت در شبانه روز استفاده می کنید. اکنون میزان انرژی مصرفی را محاسبه می کنیم.

1200*8=9600 kW یا 9.6 کیلو وات ساعت

اکنون این عدد را در تعداد روزهایی از ماه که از تهویه مطبوع استفاده می کنید ضرب کنید. در این مثال 30 روز در نظر گرفته می شود. بنابر این مصرف ماهیانه شما میشود:

30*9.6=288 kW

اکنون عدد به دست امده را در میزان هزینه برق به ازای هر کیلو وات ساعت در منطقه محل استفاده از تهویه مطبوع ضرب کنید.

به عنوان مثال در منطقه ای هزینه مصرف برق که امروزه پله ای محاسبه میشود به اینگونه است:

0-100 کیلو وات 450 ریال
100-200 کیلو وات 525 ریال
100-300 کیلو وات 1125 ریال

هزینه برق اینگونه خواهد بود:

(100*450)+ (100*525) + (88*1125) = 196500

میزان برق مصرفی ماهیانه شما برای مقادیر در نظر گرفته فوق 196500  ریال خواهد بود و بسته به ظرفیت کولرگازی ، میزان مصرف و هزینه برق و همچنین استفاده در ساعات کم بار و پر بار متغییر خواهد بود.

 

توان مصرفی برق کولر گازی 12000

در اینجا قصد داریم توان مصرفی و هزینه برق مصرفی کولر گازی 12000 را برای مدت زمان 10 ساعت در روز در طول یکماه را محاسبه نماییم که طبق روش زیر عمل می کنیم:
هزینه برق مصرفی کولر گازی: تعرفه برق * 10 ساعت * 30 روز * توان مصرفی کولر گازی به کیلو وات ساعت
بنابراین می توان گفت هزینه برق مصرفی یک کولر گازی 12000  حداقل 16800 تومان و حداکثر 126000 تومان است

 

 توان مصرفی برق کولر گازی 24000

یک اسپیلت یونیت 24000 (بی تی یو در ساعت) معمولی معادل 2.5 کیلو وات ساعت مصرف برق درارد که در صورتیکه روزانه 10 ساعت روشن باشد به عبارت 25 کیلووات ساعت مصرف برق خواهد داشت که در صورت استفاده به مدت یکماه مصرف برق ان 750 کیلووات ساعت خواهد گردید .
مطابق اعلام شرکت برق و مطابق جدول پلکانی حتی در صورت نداشتن هیچ مصرف کننده دیگری این میزان مصرف بیش از 600 کیلو وات ساعت شده و هزینه برق مصرف با نرخ 2100 ریال همان 210 تومان به ازای هر کیلو وات ساعت محاسبه خواهد گردید که حدود 157500 تومان هزینه مصرف ماهیانه خواهد شد .
با توجه به اینکه این مبلغ قابل توجه می باشد لذا لزوم توجه به چگونگی استفاده و سرویس و نگهداری اسپیلت یونیت ها کاملا مشهود و ضروری می باشد چراکه در صورت کاهش مصرفی 30درصدی حدود 50000 تومان ماهیانه قابل صرفه جویی می باشد که راهکارهایی بدین جهت در بخش بهینه سازی مصرف انرژی ارایه شده است.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخش های ضروری با علامت (*) مشخص شده اند.


× پشتیبانی آنلاین واتساپ