5 مزایای باتری و شارژر کنترل خورشیدی

5 مزایای باتری و شارژر کنترل خورشیدی

با پیشرفت تکنولوژی و دانش بشری سیستم‌های جدید و به‌روزی طراحی و ساخته‌شده است که قابلیت‌های بالایی دارند و از طرفی با استفاده از آن می‌توان از هدر رفتن انرژی جلوگیری کرد. خورشید منبعی باورنکردنی و تجدیدپذیر است که قدرت ساختن حیات بر روی زمین و تأمین انرژی پاک و پایدار را برای همه ساکنان زمین دارد. همان‌طور که می‌دانیم انرژی خورشید به‌عنوان یک منبع بی‌پایان و تجدید ناپذیر است که می‌توان از آن به کمک سیستم‌های خورشیدی استفاده بهینه کرد. درواقع با استفاده از سیستم‌های خورشیدی می‌توان از این منبع بی‌پایان برای تولید انرژی برق استفاده کرد. البته سیستم خورشیدی دارای ساختاری و اجزایی می‌باشد که هرکدام از این ساختار نقش قابل‌توجهی در عملکرد سیستم ایفا می‌کند. دراین‌بین باتری این سیستم از اجزای مهم این دستگاه به شمار می‌آید به این دلیل که کار ذخیره‌سازی انرژی را بر عهده‌دارند. پنل های خورشیدی در مواجه باانرژی خورشیدی با استفاده از باتری که در آن‌ها تعبیه‌شده است انرژی خورشید را ذخیره می‌کنند و به انرژی برق تبدیل می‌کنند. با توجه به این امر باتری یکی از اجزای اصلی پنل خورشیدی است که نقش بسزایی در عملکرد این دستگاه دارد. البته باتری‌ها موجود در سیستم خورشیدی باید مدام در حال شارژ شدن باشند از طرفی در اثر شارژ شدن بیش‌ازحد نیز به‌طور حتم باتری‌ها آسیب می‌بینند که برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی از کنترلر شارژ خورشیدی استفاده می‌شود. کنترلر شارژ خورشیدی دارای مزیت های زیادی است که در این مقاله ما 5 مزایای کنترلر شارژ خورشیدی را برای شما بیان می کنیم.

انرژی خورشیدی چگونه کار می‌کند و چرا باید از انرژی خورشیدی استفاده کنیم؟

ماژول‌های PV نور خورشید را جذب می‌کنند و انرژی را به شکل قابل‌استفاده جریان الکتریکی تبدیل می‌کنند. خورشید در سراسر جهان می‌تابد و باعث می‌شود برق خورشیدی در هر نقطه‌ای قابل‌دوام باشد. ازآنجایی‌که انرژی خورشیدی را می‌توان با باتری‌ها برای ذخیره انرژی جفت کرد، سیستم‌های برق خورشیدی می‌توانند مستقل از شبکه برق باشند و آن‌ها را برای مکان‌های دورافتاده مقرون‌به‌صرفه کند. ماژول‌های خورشیدی فاقد قطعات متحرک هستند و هزینه‌های تعمیر و نگهداری را پایین می‌آورند و با طول عمر بالای 25 سال برق تضمین‌شده بسیار قابل‌اعتماد هستند. برق خورشیدی به‌عنوان منبع سوخت خود به خورشید متکی است، بنابراین نیازی به حفاری برای سوخت‌های مبتنی بر نفت، پالایش آن‌ها یا تحویل آن‌ها نیست. همان‌طور که می‌بینید، انرژی خورشیدی مزایای زیادی دارد.

 

شارژ کنترلر

کنترلر شارژ خورشیدی چیست؟

یک کنترل‌کننده شارژ یا تنظیم‌کننده شارژ اساساً یک تنظیم‌کننده ولتاژ و یا جریان برای جلوگیری از شارژ بیش‌ازحد باتری‌ها است. ولتاژ و جریان ورودی از پنل های خورشیدی که به باتری می‌رود را تنظیم می‌کند. بیشتر پنل‌های 12 ولت حدود 16 تا 20 ولت برق می‌دهند، بنابراین اگر تنظیمی وجود نداشته باشد، باتری‌ها در اثر شارژ بیش‌ازحد آسیب می‌بینند. می‌توان بیان کرد که بیشتر باتری‌ها برای شارژ کامل به ولتاژ 14 تا 14.5 ولت نیاز دارند.

عملکرد یک کنترلر شارژ خورشیدی به چه صورت است؟

یک کنترل‌کننده شارژ خورشیدی یا تنظیم‌کننده، همان‌طور که گاهی اوقات شناخته می‌شود یک بخش ضروری از هر کیت شارژ خورشیدی است. نقش اصلی یک کنترلر محافظت و خودکار کردن شارژ باتری است. این کار را به چند روش زیر انجام می‌دهد.

کاهش ولتاژ پنل خورشیدی

بدون کنترل‌کننده بین پنل خورشیدی و باتری، این پنل با تولید ولتاژ بیش‌ازحد برای پردازش باتری، باتری را بیش‌ازحد شارژ می‌کند و به باتری آسیب جدی وارد می‌کند.
شارژ بیش‌ازحد باتری می‌تواند منجر به خرابی باتری شود به همین منظور با استفاده از کنترل‌کننده شارژ خورشیدی می‌توان بر ولتاژ باتری نظارت بیشتری کرد.
کنترلر تشخیص می‌دهد که ولتاژ باتری خیلی کم است. هنگامی‌که باتری به زیر سطح معینی از ولتاژ می‌رسد، کنترل‌کننده بار را از باتری جدا می‌کند تا از تخلیه باتری جلوگیری کند.
یک باتری کاملاً تخلیه‌شده مقداری از ظرفیت کلی خود را از دست می‌دهد که اگر بار وصل باشد، ولتاژ پایین همچنان می‌تواند به باتری آسیب برساند.

توقف جریان معکوس در شب

این کنترلر در شب از برگشت جریان به پنل خورشیدی جلوگیری می‌کند درواقع این عمل از هرگونه آسیبی به کیت شارژ خورشیدی شما جلوگیری می‌کند.

چگونگی محاسبۀ طول عمر یک باتری سیستم‌های خورشیدی

در یک سیستم پنل خورشیدی از یک یا چند نوع باتری استفاده می‌شود که تخمین درست محاسبه طول عمر آن در اثر شارژ کردن از دقت زیادی برخوردار نیست به این دلیل که نمی‌توان پیشگویی دقیقی از میزان دفعات تخلیه باتری داشت چراکه میزان دفعات تخلیه انرژی در باتری بستگی به نحوه استفاده از پنل خورشیدی در کل سال و همچنین شرایط نگهداری آن دارد. البته برای محاسبه طول عمر باتری می‌توان به‌طور تقریبی و منطقی عدد قابل‌توجهی را تخمین زد که البته تخمین و پیش‌بینی محاسبه طول عمر باتری در زمان تشخیص و اندازه باتری کاربر را کمک خواهد کرد. برای محاسبه و تخمین زدن طول عمر باتری در مرحله اول باید لیستی از انرژی‌های مصرفی روزانه سیستم را آماده کنید. در مرحله دوم نیز باید به مسئله عقب‌افتادگی توجه داشته باشید. به‌طور مثال برای مدت 5 روز کاری شما باید 5 روز را در عدد 695 وات‌ساعت ضرب کنید و درنتیجه از محاسبه این عدد مشخص می‌شود که باتری باید توانایی ذخیره‌سازی انرژی 3475 وات‌ساعت را داشته باشد. البته برای سنجیدن توانایی باتری را با آمپرسنج می‌سنجند که برای محاسبه و تبدیل وات‌ساعت به آمپرسنج باید تعداد وات‌ساعت‌ها را به ولتاژ باتری تقسیم کرد.

 

باتری خورشیدی

 

رعایت نکات ایمنی در باتری‌ها

یکی از موارد قابل‌توجه و ضروری در پنل های خورشیدی این است که در زمان انتخاب باتری برای این سیستم دقت زیادی داشته باشید. برخی از باتری های به کار رفته در پنل خورشیدی به صورت ژله ای و سرب اسیدی است که هردوی این باتری از خود مقداری گاز هیدروژن متصاعد می‌کنند که این میزان گاز را باید به هر طریقی تخلیه نمود. از طرفی به سبک و سنگین بودن در زمان جابه‌جایی نیز دقت داشته باشید. البته به علت ماهیت اسیدی بودن باتری باید پوشش مناسبی داشته باشید و برای این کار لباس مخصوص بپوشید. یکی از نکات مهم و ضروری در این رابطه این است که از قبل حتماً یک کیت تمیزکننده شیمیایی در دسترس خودتان قرار دهید تا در زمان لازم بتوانید از آن استفاده کنید.

5 مزایای شارژ کنترلر خورشیدی

باتری‌های خورشیدی نقش قابل‌توجهی در محیط‌زیست ایفا می‌کنند در حقیقت این باتری‌ها به‌عنوان یکی از گزینه‌های پایدار برای ذخیره و تولید انرژی برق به‌حساب می‌آیند که نمی‌توان نقش آن را در سیستم‌های خورشیدی به‌راحتی نادیده گرفت. البته باتری‌های موجود در سیستم خورشیدی زیاد باید شارژ شوند که همین عامل موجب خراب شدن زودهنگام باتری‌ها می‌شود بنابراین برای رفع چنین مشکلی باید از شارژ کنترلر خورشیدی استفاده کرد. این دستگاه در شارژ کردن باتری نقش بسزایی دارد در حقیقت می‌توان با استفاده از این دستگاه کنترل جریان تولیدشده در پنل خورشیدی را کنترل کرد. این دستگاه در عملکرد پنل خورشیدی نیز خوب عمل می‌کند درواقع بازدهی عملکرد پنل خورشیدی و آمپرهای خروجی از پنل را با شارژ کردن باتری بر عهده دارد. بنابراین با استفاده از کنترل‌کننده شارژ خورشیدی می‌توان عمر باتری پنل خورشیدی را افزایش داد. البته می‌توان با کمک این دستگاه نظارت بیشتری بر باتری داشت و هرگونه مشکل را در باتری به‌راحتی عیب‌یابی و از بروز مشکلات بزرگ‌تر در مدار جریان نیز جلوگیری می‌کند. شارژ کنترل خورشیدی دارای مزیت‌های زیادی است که در ادامه ما 5 مزیت این دستگاه را برای شما بیان خواهیم کرد.

1- شارژ چندمرحله‌ای باتری

یکی از مهم‌ترین مزیت استفاده از شارژ کنترلر پنل خورشیدی هماهنگ کردن میزان شارژ موردنیاز باتری با میزان تنظیم‌شده می‌باشد که درنتیجه موجب افزایش طول عمر و ماندگاری باتری نیز می‌شود.

2-مانع از تخلیه نیرو

در برخی از اوقات شب امکان جذب نیرو توسط سولار پنل امکان‌پذیر نخواهد بود که در چنین وضعیتی شارژ کنترلر پنل خورشیدی وارد عمل می‌شود و شرایط را طوری تنظیم می‌کند که مانع از تخلیه انرژی نیرو در باتری می‌شود.

3-مانع از کاهش ولتاژ باتری

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم کم شدن ولتاژ باتری در طولانی‌مدت و مدام شارژ کردن آن آسیب‌های جدی به باتری وارد خواهد کرد اما با متصل کردن باتری به کنترلر می‌توان از کاهش ولتاژ باتری تا حد قابل قبولی جلوگیری کرد. با متصل کردن کنترلر به باتری تنظیمات لازم انجام می‌شود و از کاهش ولتاژ باتری جلوگیری به عمل می‌آید.

4- کنترل روشنایی

تأمین نور و روشنایی محیط مورداستفاده یکی از مهم‌ترین کاربردهای صفحات خورشیدی است. با متصل کردن کنترلر شارژ به باتری پنل خورشیدی می‌توان از هدر رفتن انرژی در زمان‌هایی که به آن نیاز ندارید جلوگیری شود و از طرفی مدت‌زمان روشنایی را به‌طور دقیق تنظیم می‌کند.

5- مشاهده تغییرات از طریق صفحه‌نمایش

یکی دیگر از مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از شارژ کنترلر خورشیدی این است که می‌توان از طریق صفحه‌نمایش تغییرات را مشاهده کرد که این کار موجب می‌شود هر قسمت که نیاز به تغییر و ویرایش دارد به‌راحتی تغییرات را اعمال کرد.

سخن پایانی

با توجه به مطالب بالا می‌توان نتیجه گرفت که شارژکنترلر پنل خورشیدی یکی از مهم‌ترین لوازم اصلی و بخش جدایی‌ناپذیر سیستم خورشیدی می‌باشد که دارای مزیت‌های قابل‌توجهی است که درنتیجه موجب افزایش ماندگاری و طول عمر باتری نیز می‌شود. بنابراین توصیه ما این است که در زمان خرید این لوازم دقت لازم را داشته باشید و از یک برند معتبر و شناخته‌شده‌ای این لوازم را خریداری کنید. علاوه بر این باید دستگاهی را که خریداری می‌کنید دارای گارانتی نیز باشد.

 

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخش های ضروری با علامت (*) مشخص شده اند.


× پشتیبانی آنلاین واتساپ